Jednodnevni izlet u Zagreb

Autor: Ivan Benković, 23. 5. 2019.

U petak, 17. svibnja, učenici trećih i četvrtih razreda matične i područne škole bili su na jednodnevnom izletu u Zagrebu.

Po dolasku u glavni grad Republike Hrvatske, najprije smo posjetili stadion Maksimir i razgledali njegove prostore: trofejnu sobu s peharima, svlačionice, sobu za davanje izjava novinarima i druge prostorije, prolazili smo tunelom kojim igrači izlaze na teren, došli do terena na kojem NK Dinamo igra utakmice.

Potom smo posjetili Zoološki vrt grada Zagreba koji se nalazi preko puta stadiona.

Vidjeli smo životinje iz raznih dijelova svijeta.

Autobusom smo panoramski razgledali grad. Prepoznali smo Glavni kolodvor i Tomislavov trg, a zatim smo od Hrvatskog narodnog kazališta prošetali dijelom grada i došli do uspinjače.

Uspinjačom smo se dovezli do Kule Lotrščak s čijeg vrha svaki dan Grički top najavljuje podne.

Do glavnog trga Gornjeg grada pratila nas je pjesma uličnih pjevača i svirača.

Zadržali smo se na glavnom trgu Gornjeg grada, Trgu svetog Marka. Osim crkve svetog Marka, na ovom se trgu nalaze i najpoznatije državne institucije: zgrada Hrvatskog sabora, Vlade Republike Hrvatske i Ustavnog suda.

Potom smo prošetali do Kamenitih vrata gdje se nalazi zavjetna kapelica sa slikom Majke Božje od Kamenitih vrata, zaštitnice grada, čiji se blagdan slavi 31. svibnja, koji je ujedno i Dan grada Zagreba.

Put nas je doveo do katedrale ili punim imenom - katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava, koju smo razgledali.

Napokon smo došli i do glavnog i najvećeg trga Zagreba – Trga bana Josipa Jelačića.

Pomalo umorni od razgledavanja odmorili smo se u McDonaldsu te smo se okrijepljeni uputili prema autobusu.

Kući smo se vratili u večernjim satima.

(Sandra Pavić, učiteljica)