Međunarodni dan djeteta - radionica "Samo dijete?"

Autor: Tamara Radoš, 2. 12. 2021.

Svjetski dan djece obilježava se svake godine 20. studenoga jer je toga dana 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta. Kao međunarodni dokument Ujedinjenih naroda, Konvencija sadrži univerzalne standarde koje države moraju jamčiti svakom djetetu. Konvenciju je do danas potpisalo 196 zemalja, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području međunarodnih ljudskih prava u povijesti. Time je svijet dao obećanje da će svoj djeci biti osigurana jednaka prava te da će učiniti sve kako bi se zaštitila i osigurala njihova prava na preživljavanje, razvoj, učenje i razvijanje do punih potencijala, bez diskriminacije.

Povodom ovog dana, te u sklopu Projekta Šafran, phihologinja Diana Viduka održala je radionicu "Samo dojete?" s 8. razredom škole.

Na radionici su učenici promišljali mogu li oni kao djeca nešto učiniti i imaju li uopće ikakav utjecaj na svjetska zbivanja. Učenici su na početku bili stava kako oni ne mogu činiti nikakve promjene, međutim na primjerima djece: Malale Yousafazi,Sophie Cruz, Yurse Maradini, svojih suvremenica, shvatili su kako je moguće i kao dijete pomoći i mijenjati svijet.

Obzirom da je radionica provedena u sklopu projekta Šafrani, završni zadatak bio je razmotriti kako je Anne Frank promijenila svijet. Dok je nasilje bjesnilo diljem svijeta, ona ga je mijenjala svojim opisima iz očiju djeteta i svojom neiskvarenom perspektivom. Učenici su rado sudjelovali na radionici te pružali svoje primjere te su promijenili mišljenje s početka radionice da djeca ne mogu mijenjati svijet.

psihologinja Diana Viduka