MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA - radionica "LJUDSKA PRAVA ZA SVE"

Autor: Tamara Radoš, 15. 12. 2021.

Međunarodni se dan ljudskih prava obilježava svake godine 10. prosinca, na dan kada je potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima 1948. godine. Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.

U sklopu Projekta Šafran, školska pedagoginja je obilježila Međunarodni dan ljudskih prava sa 6. razredom naše škole u sklopu radionice "Ljudska prava za sve".

Djeca su aktivno sudjelovala u radionici, odgovarali su na pitanje što misle što su to ljudska prava, koja su nam prava zajednička i što oni misle o Konvenciji o ljudskim pravima. Odgledali smo i kratki filmić o ljudskim pravima nakon kojega se opet razvila konstruktivna rasprava o jednakosti i o univerzalnim pravima i slobodama svakog čovjeka. Učenici su upoznati s Deklaracijom koju smo iščitali i detaljno objasnili. A na kraju radionice su učenici birali jedno pravo iz Konvencije te su ga pokušali prenijeti na papir odnosno nacrtati jedno od njih ili kršenje istog.

Bili su zadovoljni radom i većina učenika je rekla da im je tema o ljudskim pravima nešto novo, te ih je poprilično zainteresirala. Isto tako, pedagoginja im je ukratko objasnila zašto se bavimo tom temom i što sve uključuje Projekt Šafran u koji je naša škola od ove školske godine uključena.

Pedagoginja Sanja Martinušić