Svjetski dan čitanja naglas

Autor: Tamara Radoš, 3. 2. 2022.

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Čitajmo djeci naglas gdje god i kad god stignemo čime podržavamo i nacionalnu kampanju “Čitaj mi!”. To je prva nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Cilj je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana čitanja naglas, knjižničarka je održala radionicu u 6. razredu. Učenici su čitali neke od najljepših ljubavnih pjesama svjetske poezijem her nam ubrzo stiže i Valentinovo. A pred kraj sata učenici su se iskušali u knjuževnoj inačici GRAD - DRŽAVA - SELO u obliku PISAC - DJELO - LIK.

Učenici su malo pobliže naučili koliko je čitanje važno od najranije dobi, te se nadam da će to primijeniti u svoj životu.

Knjižničarka Tamara Radoš