Dan ružičastih majica u prvom razredu

Autor: Tamara Radoš, 9. 3. 2022.

Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu odjeven u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. Prijatelji iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu jednako odjeveni kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo  Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijeg vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Iako se tijekom cijele školske godine na Satima razrednika, ali i u sklopu međupredmetne teme građanskog odgoja naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica odlična je prilika da se još jednom skrene pozornost na ovaj problem.

Bullying – termin preuzet iz engleskog jezika je i kod nas uobičajen naziv za vršnjačko nasilje. Pri čemu je bully termin kojim se označava osoba koja vrši takvo nasilje nad drugima.

Radi se o konstantnom obliku agresivnog (fizičkog ili verbalnog) zlostavljanja, vrijeđanja ili omalovažavanja pojedinca, namjernog izostavljanja iz aktivnosti.

Ova vrsta nasilja može imati i svoj suptilniji oblik koji je teže prepoznati, pogotovo ako žrtva pati u sebi, ne govori o tome što joj se događa niti odraslima, niti svojim vršnjacima.

Izuzetno je važno s djecom razgovarati o svim oblicima nasilja i negativnog ponašanja prema drugima jer oni sami (pogotovo učenici mlađe dobi) ponekad nisu svjesni da neki oblici njihovog ponašanja spadaju u nasilje ili barem neprimjerene oblike ponašanja.

Učenici su pogledali animirani film STOP NASILJU! te razgovarali o njemu.

Uz pomoć fotografija odredili su poželjna i nepoželjna ponašanja.

Na opcrtani dlan su trebali napisati što žele biti kada odrastu. Uslijedio je razgovor o različitostima. Nakon navedenih aktivnosti, navođenjem niza primjera, došli su do zaključka da iako smo različiti, jednako vrijedimo i imamo ista prava.

Naučili su zašto obilježavamo Dan ružičastih majica te pisali afirmativne poruke na ružičaste majice od hamer papira.

Učenike je vodila studentica Nikolina Valentić.

NASILJE NIJE ZABAVA I NIJEDNO DIJETE NE TREBA TRPJETI U TIŠINI!!!

Ostaka fotografija možete vidjeti: http://os-akzrinski-retkovci.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=213

Učiteljica: Irena Nenadić