Pisanjem poezije dočekali smo proljeće

Autor: Tamara Radoš, 1. 4. 2022.

Budući da se Svjetski dan pisanja poezije (World Poetry Day) obilježava 21. ožujka, odlučili smo dočekati proljeće radeći baš to, pišući poeziju na engleskom jeziku.

Iako se često pogrešno smatra da je pisati pjesme težak posao koji nije za svakoga, učenici naše škole dokazali su suprotno. Učenici petog razreda prvi put su se okušali u pisanju činkvina (engl. cinquains) – pjesama koje se pišu po određenim pravilima. Svoje stihove posvetili su dolasku proljeća, isto kao i sedmaši koji su se ipak raspisali o nekim drugim, odraslijim temama, kao što je npr. ljubav.

Najzahtjevniji zadatak imali su učenici osmog razreda koji su prošli radionicu pisanja blackout poezije. Blackout pjesma nastaje tako da se uzme stranica nekog već postojećeg teksta, a zatim se u tom tekstu odabiru riječi koje će sačinjavati novu, neovisnu misaonu cjelinu, dok se ostatak nepotrebnih riječi zacrnjuje (ili precrtava) pisaljkom (najčešće markerom). Osmaši su tako stvorili svoje vlastite pjesme, a njihove odlične radove možete pročitati u školskom holu ili u fotogaleriji.

Marina Tomas, prof.