EUROPSKI DAN JEZIKA 2022.

Autor: Tamara Radoš, 11. 10. 2022.

Već tradicionalno, i ove smo godine kroz razne aktivnosti proslavili Europski dan jezika koji se obilježava 26. rujna s ciljem promoviranja bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanja na učenje jezika u školi i izvan nje.

Radionicu znakovnog jezika zainteresiranim učenicima sedmog i osmih razreda održala je knjižničarka OŠ August Cesarec, Ivankovo. Učenici su naučili abecedu, predstaviti se i još nekoliko korisnih stvari. Naposljetku su pokazivali riječi koje su sami odabrali na znakovnom jeziku, a kako je to izgledalo, možete vidjeti na sljedećoj poveznici:

EDJ je obilježen i na satima Engleskog jezika. Učenici petih razreda su naučili pozdraviti na 9 europskih jezika, kao i brojiti od 1-3. Također su bojili zastave tih država, a na kraju su se natjecali u pisanju riječi na engleskom jeziku.

Učenici šestih razreda su se natjecali u parovima tko će prvi spojiti rečenicu Pričaj sa mnom s odgovarajućim jezikom i zemljama u kojima se govori (npr. Talk to me – UK, Ireland).

Sedmi razred je učio pozdravljati na desetak jezika te su odigrali kviz Jeopardy u kojem su testirali svoje poznavanje europskih zemalja, dok su osmaši pokušali pobijediti u aktivnosti Escape room.

Europski dan jezika obilježen je s petim razredom naše škole u još jednoj aktivnosti.

Radionicu pod nazivom Как тебя зовут? Znam se predstaviti na još jednom svjetskom

jeziku! – govorimo ruski jezik održala je učiteljica njemačkog jezika Elizabeta Talanga.

Učenicima su pokazane najpoznatije moskovske građevine kao što su Moskovski Kremlj,

Povijesni muzej, Veliki Kremaljski dvorac, Uspenska katedrala, Katedrala Vasilja Blaženog,

Boljšoj teatar i dr. Nakon toga su naučili kako izgleda ruska zastava i što je to матрёшка (najpoznatiji

ruski suvenir- pohrvaćeno babuška). Nakon toga su naučili dva najpoznatija ruska slova Ю i Я

te zašto su ona toliko posebna. Naučili su i kako reći svoje ime, prezime, koliko imaju godina i

svoju najdražu boju. Nakon naučenog, učenici su se prepustili ukrašavanju svojih babuški.

Kako je sve to izgledalo možete pogledati u galeriji slika.

Na satima geografije obilježen je Europski dan jezika kroz radionicu Indoeuropske skupine jezika. Učenici 7. A razreda naučili su koje su glavne skupine jezika u Europi te primjere jezika za svaku skupinu. U sklopu radionice izrađivali su zastave pojedinih država u obliku lišća. Kasnije smo na panou izradili stablo s nekoliko grana, koje su predstavljale indoeuropske skupine jezika. Svakoj grani smo pridružili određeni list na kojem je bila prikazana zastava pojedine države.

Marina Tomas, učiteljica povijesti i englskog jezika